Instagram Sahte Hesaplara Karşı Neler Yapılır?
Instagram Sahte Hesaplara Karşı Neler Yapılır?

Instagram'da sahte olan kişisel veya işletme hesaplarına karşı suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Özellikle sahte olan işletme hesaplarından alışveriş yapan tüketiciler, nitelikli dolandırıcılık suçundan o hesap hakkında suç duyurusunda bulunabilmektedirler. Çünkü bu hesaplarda sizin itibarınıza zarar veren ve hakaret içeren içeriklerin olduğu için bu gerekçeyi göstererek  başvurunuzu yapabilir ve erişimin engellenmesi kararını aldırmayı sağlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Suç duyurusu bulunmadan önce Instagram hesabınızdan sahte hesaba karşı bir uyarı göndermeniz gerekmektedir.

Instagram Sahte Hesaplarda Size Ait Fotoğraflar Varsa Ne Yapılır?

Instagram uygulaması üzerinde sahte bir hesaptan sizin fotoğrafınızın paylaşıldığını anlarsanız erişim engelleme başvurusu yapabilirsiniz. Bu noktada sahte hesaptan sizin fotoğrafınız paylaşılırken itibarınıza zarar verecek cümlelerde bulunuluyorsa ya da fotoğrafınız üzerinde birtakım oynamalar yapılarak sahte hesaptan paylaşılıyorsa, kişilik haklarının İhlâli söz konusu olacağı için mahkemeye başvuruyu doğrudan yapabilirsiniz. Sahte bir hesaptan size ait bir fotoğrafın paylaşılması suç teşkil etmektedir. İlgili fotoğrafı Instagram üzerinden paylaşmış olmanız, isteyen herkesin o fotoğrafı alıp paylaşabileceği anlamına gelmemektedir. Böyle bir durumda hukuka aykırılık söz konusu olduğundan erişim engelleme başvurusu yapabilmeniz mümkündür.

Instagram Sahte Hesaplarda Size Karşı Hakâret Varsa Ne Yapılmalıdır?

Instagram uygulamasında sahte hesaplar üzerinden sizin kişiliğinize ve hesabınıza karşı yapılan hakaretlerin olması durumunda alabileceğiniz hukuki önlemler mevcuttur. Sahte hesaplar da size karşı hakaret içeren paylaşımların olduğunu görürseniz, doğrudan mahkemeye başvurarak o hesap hakkında erişim engellenmesi kararı aldırmanız mümkündür. Mahkemeye başvurmadan önce Instagram üzerinden ilgili hesaba karşı bir uyarı göndermeniz gerekmektedir. Instagram yapmış olduğunuz bu uyarıya karşı sahte hesapla ilgili incelemeler yapar ancak bazı durumlarda olumlu yanıt gelmeyebilir. Bu noktada yapmanız gereken mahkemeye başvurmanızdır.

Instagram

Instagram takipçi satın al garantili ve gerçek takipçiler ile en hızlısı burada!

Twitter

Twitter takipçi satın al garantili ve gerçek takipçiler ile en hızlısı burada!

Tiktok

Tiktok takipçi satın al garantili ve gerçek takipçiler ile en hızlısı burada!

Sipariş Takip